محل تبلیغات شما
بسم الله الرحمن الرحیم

جونکه غلام ابوذر بود جلوی آمد تا از سیدالشهدا علیه السلام اجازه جنگ با دشمنان وشهادت بگیرد او غلامی سیاه پوست بود

امامحسین علیه السلام متوجه او گردید و دلش به حال او سوخت فلذا به او فرمود :

أنت فی اذن منى فإنما تبعتنا للعافیة فلا تبتل بطریقنا

تواز طرف من اجازه رفتن داری چون تو برای عافیت به دنبال ما آمدی پس برای راهی که مادر آن قرار گرفتیم خود را به کشتن نده

جونخود را روی پاهای اباعبدالله انداخت و آنها را می بوسید و می گفت :

یابن رسول انا فی الرخاء الحس قصاعكم و فی الشدة أخذلكم؟والله ان ریحی لمنتن وحسبی للئیم ولونی لأسو دفتنفس علی بالجنة فیطیب ریحی و یشرفحسبی و یبیض وجهی لا والله لا أفارقكم حتى یختلط هذا الدم الأسود مع دمائكم

ای پسر رسول خدا صلی الله علیه وآله من در راحتی کاسه لیس شما بودم حال در گرفتاریشما را رها کنم؟ بخدا قسم بوی من بد است و اصل و نسب پستی دارم و رنگم سیاه استپس به من اجازه بهشت بده تا بویم خوش شود و نسبم شریف شود و چهره ام سفید گردد، نهبخدا قسم شما را رها نمی کنم تا این خون سیاهم با خون شما اهل بیت علیهم السلاممخلوط گردد

حضرتبه او اجازه میدان داد

آنگاهبه میدان رزم رفته بیست و پنج نفر از دشمنان را به درک واصل نمود و شهید شد.

سیدالشهدا علیه السلام بعد از شهادت جون بر بالینش حاضر گردید و فرمود:

اللهم بیض وجهه ، وطیب ریحه ، واه مع الأبرار ، وعرف بینه وبینمحمد وآل محمد

خدایا چهره اش را سفید گردان و بویش را خوش نما و او را با نیکان محشور فرما و بیناو و محمد و آل محمد (صلوات الله علیهم اجمعین) دوستی ایجاد نما

ازامام باقر علیه السلام روایت شده از قول امام سجاد علیه السلام که فرمودند : کهمردم در معرکه قتال حاضر شدند و مقتولین (شهدا) را دفن کردند اما جون بعد از دهروز پیدا شد که بوی مشک از او استشمام میشد. که رضوان خداوند بر او باد.

آدرس:

مثیرالاحزان ص 47

بحارالانوار ج 45 ص 23

عوالمالامام حسین علیه السلام ص 266

معالمالمدرستین ج3 ص 119

موسوعهکلمات امام حسین علیه السلام ص 544

مستدرکاعیان الشیعه ج1 ص 23

درسوگ آل الله ص 155

اللهوففی قتلی الطفوف  ص65

مناخلاق الامام حسین علیه السلام ص 227

موسوعهشهادت معصومین ج2 ص 225

ابصارالعین فی انصار الحسین علیه السلام ص 179

المجالسالعاشوریة ص 376

اعیانالشیعه ج1 ص605 و ج4 ص 297

اللهوفترجمه فارسی (بخشایشی) ص 132

رسائلو مقالات (سبحانی) ص 597

درسوگ امیر آزادی ترجمه مثیر الاحزان ص 232

تسلیةالمجالس ج2 ص 292

ریاضالابرار ج1 ص 224

عوالمالعلوم ج17 ص 266

نقل روضه حضرت زهرا س از جانب خداوند تبارک و تعالی برای حضرت رسول

شهادت جون غلام ابوذر غفاری رحمت الله علیهما

شهادت حضرت علی اصغر علیه السلام

ص ,علیه ,السلام ,الله ,جون ,فی ,علیه السلام ,حسین علیه ,السلام ص ,اعیان الشیعه ,الشیعه ج1

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

fashioncrafts deapawealqui فروشگاه عینک آفتابی ریبن | ارسال رایگان Mary's receptions Nicholas's page درس یازده راه تنددرستی تهیه کنندهای سلامت در تابستان عرفانی اخلاقی اجتماعی تربیتی آموزشی regraliha فروشگاه اینترنتی ارزون فروش| خرید اینترنتی|فروش اینترنتی| خرید پستی| خرید در محل| پرداخت در محل| خرید آنلاین| درجه 1| خرید ارزان قیمت| خرید با ت